Official Sponsor

Academic All-State

The UHSAA has been presenting Academic All-State awards for more than 25 years. To be eligible for Academic All-State nomination, a student-athlete must be a senior with a minimum 3.75 cumulative, non-weighted GPA and be a contributing varsity member of a team.

To date, the following Park City High School student-athletes have earned and received this distinguished award.

2017-18
Jack Hanskat – Boys Golf
Zane Schemmer – Boys Golf
Elizabeth Greene – Girls Cross Country

2016-17
G. Russell Reiss IV – Football
Saylor Rabe – Girls Golf
Claire Rogers – Girls Track & Field

2015-16
Claire Breiholz – Girls Cross Country
Jackston Burton – Football
Haley Fort – Girls Swimming
Sophie A. Robinson – Girls Basketball
Sarah Marshall – Girls Golf
Clair Breiholz – Girls Track & Field

2014-15
Megan Flake – Girls Swimming
Charlie Urban – Boys Soccer
Samantha Tan – Girls Golf

2013-14
TJ Mayo – Boys Tennis

2012-13
E.J. Elliott – Girls Golf

2011-12
Andrew Method – Boys Golf
Bryce Parry – Boys Golf
Kylee Minardi – Girls Golf
Audrey Harnagel – Girls Soccer

2010-11
Yoojung Kim – Girls Golf
Kendall Blake – Girls Golf
Abigail Cohen – Girls Golf
Camden Robinson – Boys Soccer
Haley Ehlers – Girls Swimming
Bethany Kanten – Girls Swimming
Marissa Bell – Girls Swimming

2009-10
Daniel Wood – Boys Cross Country
Sami Crouch – Girls Golf
Mara Rabin – Girls Soccer
Gabriel Campbell – Boys Swimming

2008-09
Elizabeth Guiney – Girls Cross Country
Elizabeth Guiney – Girls Track and Field
Kristen Kaps – Girls Golf
Haleigh Flake – Girls Swimming
Alex Quitiquit – Boys Tennis

2007-08
Gregory Method – Baseball
Gregory Method – Boys Golf
Beauwen Freckleton – Boys Tennis
Ian Painter – Boys Track and Field

2003-04
Ryan Hart – Boys Soccer

2002-03
Zachary Borla – Boy Swimming

2001-02
Brandon Rogers – Baseball
Tyson Jones – Baseball
Brianna Chittenden – Girls Soccer

1999-00
Jamie Harmon – Girls Cross Country
Travis Williams – Boys Golf
David Gerber – Boys Swimming

1997-98
Amy Jensen – Volleyball

1996-97
Sean Tolpinrud – Boys Soccer
Seth Williams – Boys Swimming
Tracy Backman – Girls Swimming
Eva Pollock – Girls Tennis

1995-96
Candice Christiansen – Girls Basketball
Candice Christiansen – Girls Soccer
Candice Christiansen – Girls Track and Field
Brandon Boggs – Boys Soccer
Johanna Manwaring – Girls Swimming
Justin Sanders – Boys Tennis

1994-95
Brady Wagner – Boys Cross Country
Josh Chin – Boys Swimming
Colins Godfrey – Boys Track and Field

1992-93
Cori Smith – Girls Cross Country
Vanessa Burns – Girls Cross Country

1991-92
Robert Simmons – Boys Cross Country

1990-91
Ryan McDaniel – Boys Cross Country
Nate Krenkel – Boys Cross Country
Dana Gress – Boys Cross Country
Amber Pitt – Girls Cross Country

1989-90
Misha Bradford – Girls Basketball
Misha Bradford – Girls Track and Field
Jessie Whitesides – Girls Basketball
Jessie Whitesides – Girls Track and Field

1988-89
Melanie Forsyth – Girls Track and Field
Kim Wenner – Girls Track and Field